پنج شنبه / ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ / ۱۴:۲۹
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۲۱۶۴
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر پاکستان؛

خط دوم تبادل برق ایران و پاکستان به‌بهره‌برداری رسید/ رکورد تبادل برق در کمترین زمان شکسته شد

با رویکرد دولت سیزدهم در نگاه ویژه و تعامل با همسایگان، پروژه تبادل برق بین دو کشور ایران و پاکستان به‌صورت جدی پیگیری و در مدت چهار ماه آماده بهره‌برداری شد.

خط دوم تبادل برق ایران و پاکستان به‌بهره‌برداری رسید/ رکورد تبادل برق در کمترین زمان شکسته شد
(پنج شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲) ۱۴:۲۹
در راستای برنامه دولت برای تقویت دیپلماسی منطقه‌ای با محوریت توسعه اقتصادی، دستگاه دیپلماسی پویای برق در دستور کار قرار گرفته است.

بر این اساس، به منظور توسعه تبادل برق با کشورهای مختلف و ارتقای تاب‌آوری شبکه برق کشور، در گام اول زمینه ارتقای ظرفیت تبادل برق با کشورهای همسایه برنامه‌ریزی شد و در دستورکار قرار گرفت.

ارتقای ظرفیت تبادل برق با کشور پاکستان عملیاتی و رکورد توسعه ظرفیت در کمترین زمان ممکن شکسته شد.

"خرم دستگیرخان" وزیر انرژی پاکستان در رابطه با این پروژه گفته است: «تکمیل پروژه خط انتقال برق بین ایران و پاکستان در این مدت یک رکورد عالی جهانی است و علت اینکه طرح مذکور با این سرعت به پیش رفت، اعتبار و اعتماد روسای جمهور ایران و پاکستان است.»

این پروژه یک خط انتقال دو مداره باندل دوتایی، به طول ۸۰ کیلومتر بوده که 50 کیلومتر آن در داخل ایران است، پروژه در این فاز به‌طول 80 کیلومتر اجرا شده و با ولتاژ 132 کیلوولت برقدار می­‌شود.

با بهره­‌برداری از این خط در این فاز امکان افزایش 100 درصدی تبادل برق با کشور پاکستان فراهم شده و به میزان 100 مگاوات میسر می‌شود.

همچنین در صورت آمادگی طرف پاکستانی و تکمیل زیرساخت­‌ها در پاکستان، امکان ارتقای ولتاژ خط به 230 کیلوولت و افزایش سطح تبادل به 400 مگاوات نیز حاصل می‌شود.ارزش روز این پروژه بیش از 2250 میلیارد ریال برآورد می‌شود و با بهره‌برداری از آن شاهد ارتقای پایداری و تاب‌آوری شبکه برق دو کشور خواهیم شد.

با احداث خط تبادل پلان - جیرانی به طول بیش از ۸۰ کیلومتر، ظرفیت تبادل انرژی بین دو کشور پاکستان و ایران به ۲۰۰ مگاوات افزایش می‌یابد.

خط جدید در حال حاضر با ولتاژ ۱۳۲ کیلووات بهره‌برداری می‌شود و در صورت فراهم شدن امکان توسعه خط به طول۵۰ کیلومتر در کشور پاکستان ولتاژ تا سطح ۲۳۰ کیلو ولت ارتقا پیدا کرده و ظرفیت تبادل به ۴۰۰ مگاوات افزایش می‌یابد.
تعداد بازدید : ۴۳۲
(پنج شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲) ۱۴:۲۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید