سه شنبه / ۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ / ۱۴:۴۱
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۲۰۹۵
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

تعاونی های دانش بنیان در کنار هر صنعتی شکل بگیرد

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: حضور تعاونی های دانش بنیان در کنار صنایع الزامی است زیرا موجب ایجاد ارزش افزوده می شود.

تعاونی های دانش بنیان در کنار هر صنعتی شکل بگیرد
(سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۲) ۱۴:۴۱
به گزارش روابط عمومی استانداری؛ محمد کرمی استاندار سیستان و بلوچستان در نشست همفکری بخش تعاون، کار و امور اجتماعی و پارک علم و فناوری استان اظهار داشت: در کنار هر صنعتی باید تعاونی های دانش بنیان حضور داشته باشند چرا که در حال حاضر محصولات تولید شده به صورت خام صادر می‌شود اما اگر تعاونی های دانش بنیان در کنار هر صنعت حضور موثر داشته باشد از این محصولات خام ارزش افزوده ایجاد می شود.

وی با تاکید بر این که در همه زمینه ها باید به سمت تعاونی های دانش بنیان برویم، افزود: به طور مثال اگر تعاونی های دانش بنیان در کنار صنعت دام و طیور حضور داشته باشند می توانند محصولات مختلفی را تولید کنند اما در حال حاضر این محصولات به صورت خام صادر و کشورهای دیگر از آن محصولات مختلف دارویی و کاربردی تولید و ثروت افزایی می کنند.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان در حوزه کشاورزی، معدن، صادرات و واردات در استان باید حضور موثری داشته باشند.

وی افزود: در حال حاضر محصولات کشاورزی از جمله خرما بدون فرآوری از استان خارج می شود و جای شرکت‌های دانش بنیان در کنار این موضوعات خالی است.

کرمی ادامه داد: در حوزه معدن نیز محصولات معدنی همچون مس، منیزیم و طلا بدون فرآوری از استان خارج می شوند.

وی گفت: وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان باید در حوزه صادرات و واردات نیز وارد شوند؛ گفت: در کشورهای همسایه نیز محصولات خوبی وجود دارد که گاها به دلیل نبود زیرساخت‌ها به صورت خام صادر می‌شود و شرکت‌ها دانش بنیان می توانند برای فرآوری این محصولات نیز هدف گذاری کنند.

استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: ما باید به دنبال نوآوری و خلاقیت باشیم و جوان های صاحب فکر و اندیشه را به میدان بیاوریم.

وی در ادامه بر لزوم تشکیل تعاونی در روستا ها تاکید کرد و افزود: تشکیل تعاونی ها در روستاها با توجه به شرایط هر روستا باید شکل بگیرد و سرمایه‌های سرگردان مردم در قالب شرکت تعاونی تجمیع و به حوزه اقتصاد هدایت گردد چرا که مردم باید در حوزه اقتصاد مشارکت کنند تا تحول ایجاد شود.

کرمی افزود: صدا و سیما و رسانه ها هم باید با برنامه های علمی و اقتصادی ذهن مردم را برای سرمایه گذاری و نحوه سرمایه گذاری با توجه به نیازمندی های استان روشن کنند و ساز و کار تعاونی ها را توضیح دهند تا مردم بتوانند در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند.

وی تاکید کرد: این موارد نباید در حد سخنرانی باشد و جلساتی به طور متعدد و شبانه روز برای اجرایی شدن آنها باید برگزار شود.
تعداد بازدید : ۴۲۲
(سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۲) ۱۴:۴۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید