یکشنبه / ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ / ۰۸:۰۶
سرویس : مطالب ویژه
کد خبر : ۱۱۵۶۵
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس مطالب ویژه

طلسم گازدار شدن سرزمین بادهای ۱۲۰ روزه شکسته شد

طلسم گازدار شدن سرزمین بادهای ۱۲۰ روزه شکسته شد
(یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۱) ۰۸:۰۶

سالها بود که مردم منطقه سیستان زمستان های سرد خود را علی رغم وعده های مسئولان بدون گاز گذرانده و سختی های فراوانی را متحمل می‌شدند و در بین ساکنان این خطه رسیدن گاز به زابل به یک آرزو دست نیافتنی تبدیل شده بود.

با توجه به خشکسالی های منطقه سیستان و افزایش سوز سرما مردم مجبور بودند تا در صف های طولانی برای دریافت سیلندر گاز وقت بگذرانند و بار سنگین این کپسول ها را به دوش بکشند که این امر ضرورت انتقال گاز را به این منطقه بیشتر می‌کرد.

تا سال ۱۳۹۳ استان سیستان و بلوچستان تنها استان کشور بود که از نعمت گاز لوله کشی بی بهره بود و این مساله مشکلات فروانی را برای مردم این منطقه به وجود آورده بود تا اینکه پس از رسیدن خط لوله گاز به ایرانشهر و زاهدان مردم این شهر ها از نعمت گاز بهره مند شدند اما هنوز مردم مرز دار سیستان از این نعمت بی بهره بودند.

*تحقق آرزوی دیرینه مردم سیستان*

دولت سیزدهم روی کار آمد تلاشی جدی برای برای برآورده کردن آرزو چندین ساله مردم سرزمین شعر و حماسه صورت گرفت و در مدت کوتاهی گاز به کارخانه سیمان سیستان رسید.

طرح انتقال گاز از زاهدان به زابل به عنوان یکی از آرزوهای دیرینه مردم سیستان به منظور تأمین گاز شهرها و روستاهای واقع در مسیر خط لوله، شهر زابل و کارخانه سیمان سیستان طراحی و اجرا شده که ظرفیت انتقال روزانه ۲۲.۵ میلیون مترمکعب گاز را دارد.

خط لوله ۳۶ اینچ انتقال گاز زاهدان- دوراهی دشتک- زابل به طول ۱۱۰ کیلومتر با اعتبار ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نفت و با تلاش قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) به میمنت گرامیداشت پنجمین روز از هفته دولت به بهره‌برداری رسید.

این خط لوله در مسیر خود یک ایستگاه لانچر و یک ایستگاه رسیور، ۲ ایستگاه حفاظت کاتدیک و پنج ایستگاه شیر بین‌راهی دارد و به صورت EPC (طراحی و مهندسی، تأمین کالا و اجرا) توسط هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) اجرا شده است.

روی کار آمدن دولت آیت الله رئیسی اتفاقات گوناگون و امیدوار کننده‌ای را در سیستان و بلوچستان رقم زده که با برآورده شدن این مصوبات سیستان و بلوچستان به عنوان سرزمین شعر حماسه و نخل و آفتاب مکانی برای توسعه کشور خواهد شد.

هر چند اتفاقات خوبی در این استان افتاده اما راه جدیدی پیش روی سیستان و بلوچستان است که نخستین گام آن با گازرسانی به زابل آغاز شد که امیدواریم با افزایش جایگاه های سی ان جی ادامه پیدا کرده و شاهد چهره ای جدید از سرزمین باشیم .

تعداد بازدید : ۱,۱۷۱
(یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۱) ۰۸:۰۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید