پنج شنبه / ۱۰ شهریور ۱۴۰۱ / ۱۹:۴۰
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۱۵۶۲
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

افزایش ۸۰ هزار تنی ظرفیت انبارش بندر چابهار / خط کشتیرانی مستقیم چابهار به هند راه اندازی شد

استاندار سیستان و بلوچستان گفت با پیگیری های انجام شده و مصوبه سفر ریاست جمهور برای نخستین بار کشتی پشتیبانی از لنج های صیادی به بهره برداری رسید.

افزایش ۸۰ هزار تنی ظرفیت انبارش بندر چابهار / خط کشتیرانی مستقیم چابهار به هند راه اندازی شد
(پنج شنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۱) ۱۹:۴۰

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ حسین مدرس خیابانی درجمع خبرنگاران اظهار داشت: بزرگترین و بی بدیل ترین ظرفیت استان بندر تجاری چابهار است که ما تلاش می کنیم تا به عنوان قطب سوم تجاری کشور ایفای نقش کند.

وی افزود: در حال حاضر تنها بندر اقیانوسی کشور که امکان بارگیری و پهلوگیری کشتی با تناژ بسیار بالای ۱۲۰ هزار تنی را در این بندر فراهم کرده چابهار است.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: ۷ پروژه به میزان ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار امروز به مرحله اجرا رسید و ۸۰ هزار تن به مجموعه انبارش بندر چابهار اضافه شد، علاوه بر این ۱۰۰ هزار تن دیگر نیز در دست اقدام است.

وی خاطرنشان کرد: سیلو هایی نیز به ظرفیت یک میلیون تن به بهره برداری می رسد، همچنین مخازن سوختی و فرآورده‌های نفتی خیلی خوبی از سوی بخش خصوصی و شرکت‌های بزرگی چون پالایش و پخش در حال اجراست که همه اینها به این دلیل است که بتوانیم از ظرفیت هشت و نیم میلیون تنی این بندر استفاده کنیم.

مدرس خیابانی بیان کرد: در پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۱، ۴۰ درصد بیشتر از عملیات تخلیه و بارگیری سال قبل چابهار از ظرفیت این بندر استفاده شده است.

وی عنوان کرد: همه تلاش دستگاه‌های متولی در راستای این بوده که ظرفیت استفاده بندر چابهار به ۵ میلیون تن برسد البته ظرفیت این بندر ۳۰ میلیون تن است.

استاندار‌ سیستان و بلوچستان افزود: برنامه ما این است که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با توسعه سواحل مکران بتوانیم ظرفیت بندر چابهار را ارتقا دهیم.

وی تاکید کرد: خط کشتیرانی مستقیم از طریق بندر چابهار به هند راه اندازی شد که ظرفیت خوبی برای گسترش تبادلات تجاری، مسافرتی و گردشگری ایجاد کرده که می‌تواند به ظرفیت های این بندر اضافه کند.

مدرس خیابانی ادامه داد: یک فروند کشتی پشتیبان نیز به منظور افزایش ظرفیت صید به منظور بهره برداری صیادان در آبهای دور آغاز به کار کرد.

وی بیان کرد: پروژه شش و نیم کیلومتری راه و طرح جمع آوری آب های سطحی نیز به بهره برداری رسید علاوه این پست تامین برق و مخازن و انبارهای بندر چابهار نیز تأسیس شد.

استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: بندر چابهار فضایی مزین به مزیت های رقابتی و امن را برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم کرده لذا تلاش کردیم مجوزهای دست و پاگیر برای حضور بخش خصوصی در جهت استفاده از ظرفیت های بندر چابهار را از بین ببریم.

وی اظهارداشت: دسترسی به آب های آزاد، موقعیت استراتژیک به خودی خود می تواند سرمایه گذاران فراوانی را جذب کنند اما آنچه این بندر را رونق می‌دهد به سرمایه‌گذار بخش خصوصی و مردمی سازی اقتصاد است و این بزرگترین سیاست و راهبرد ما در استان نیز محسوب می‌شود.

مدرس خیابانی گفت: مرزهای طولانی استانی که ظرفیت تجاری خوبی به وجود آورده که ایجاد راه آهن می‌تواند این پازل را کامل کند.

وی تصریح کرد: راه آهن با ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی تا پایان سال ۱۴۰۲ تکمیل می شود.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: اولویت اول استان به عنوان یک استان پهناور ساحلی، مرزی و گردشگری بخش راه است که با تلاش های صورت گرفته ۱۵۰ کیلومتر به جاده های دو بانده ما اضافه شده همچنین ۷۰ کیلومتر دیگر تا اوایل آبان به این عدد اضافه می شود.

وی ادامه داد: به دلیل اولویت آب و راه عمده منابع اعتباری استان به این بخش اختصاص یافته به اضافه اینکه زیرساخت های پسکرانه بندر خشک و لجستیک ایرانشهر نیز انجام می شود.


مدرس خیابانی تاکید کرد: استان ما از دو مرز میرجاوه و ریمدان پذیرای زائران امام حسین (ع) است که پیش بینی می کنیم ۳۰۰ هزار نفر در این ایام وارد استان شوند.

وی خاطرنشان کرد: زیرساخت های خوبی در منطقه ریمدان ایجاد شده شامل احداث سرویس های بهداشتی، لکه‌گیری ۵۳ کیلومتر راه، تامین آب و‌ برق پایدار ایجاد شده است.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: مهمترین چیزی که به مرز ریمدان رونق داده است ستاد مردمی اربعین با همکاری نهادهای انقلابی، نظامی، انتظامی، راهداری بنیاد علوی و برپایی موکب های پذیرایی زائرین است.

تعداد بازدید : ۱,۱۶۵
(پنج شنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۱) ۱۹:۴۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید