شنبه / ۱۱ تیر ۱۴۰۱ / ۲۲:۲۱
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۱۳۸۲
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

۸۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای بسته اشتعال سیستان اختصاص یافته است

استاندار گفت: بسته اشتغال سیستان با ۸۷۰ میلیارد تومان و در ۱۳ رشته در منطقه سیستان در حال اجراست.

۸۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای بسته اشتعال سیستان اختصاص یافته است
(شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱) ۲۲:۲۱

حسین مدرس خیابانی ظهر امروز در سفر به سیستان و در پاسخ به خبرنگاران درخصوص اشتغال منطقه سیستان گفت: کارگروه ویژه منطقه سیستان در حوزه اشتغال از ابتدای سال کار خود را شروع کرده و بسته ویژه اشتغال با اعتبار ۸۷۰ میلیارد تومان برای اشتغال در ۱۳ رشته در حوزه سیستان آماده کرده است.

وی افزود: این بسته اشتغال در فصل های مختلف توسعه کشاورزی،دامپروری، صنایع دستی و اشتغال خانگی است و دستگاه های اجرایی باید این بسته را در ۵ شهرستان با استفاده از همه ظرفیت های اشتغال اجرا کنند.

مدرس خیابانی گفت: در حال حاضر وارد فاز اجرای این پروژه شده ایم و کمیته امداد و ستاد اجرایی فرمان امام به عنوان نهادهای انقلابی در بخش کشاورزی در اجرای این بسته توفیقات خوبی داشته اند.

وی افزود:دستگاه های اجرایی در حوزه پرورش دام، آبزی پروری، پرورش شترمرغ و شتر متقاضیان زیادی داشته اند و معرفی به بانک انجام شده و به برخی نیز تسهیلات پرداخت شده است.

وی عنوان کرد: در بحث اشتغال در حوزه صنعت نیز با توجه به وجود ۲۲۰۰ قالیباف در حوزه سیستان معرفی به بانک انجام شده و در حوزه پوشاک و گردشگری نیز متقاضیانی به بانکها معرفی شده اند.

استاندار ادامه داد: از محل اجرای پروژه های عمرانی بالغ بر ۶۰۰ نفر از جمله اجرای پروژه گاز، پروژه توزیع برق، مدرسه سازی و ساخت درمانگاه اشتغال دارند.

وی افزود: تکمیل زنجیره اشتغال و بازاریابی محصولات بسیار مهم است و یکی از مهمترین عوامل که باعث از کار افتادگی واحدهای تولیدی شده بحث بازار است.

مدرس خیابانی ادامه داد:اگر اشتغال ایجاد شده در حوزه های مختلف از جمله قالی بافی و پرورش شترمرغ نتوانند تولیداتشان را بفروشند طبیعی است که پس از یک یا دو ماه کار کردن از چرخه اشتغال خارج شوند که باید با استفاده از ظرفیت صدا و سیما و همچنین فضای مجازی در بازاریابی، توانمندی ها و دستاوردها و ظرفیت های استان معرفی شود.

وی تاکید کرد: باید زنجیره کامل اشتغال را از حیث تامین نهاده در ابتدای زنجیره و بسته بندی و فروش در انتهای زنجیره را فراهم کنیم تا بتوانیم اشتغال پایدار را ایجاد کنیم.

نماینده عالی دولت در استان ادامه داد: در مرحله بعد همراهی و پشتیبانی بانکها از سرمایه گذاران اثرگذار است چراکه اکثر سرمایه گذاری ها با تسهیلات بانکی و پشتوانه بانکی انجام میشود.

وی خاطرنشان کرد:سال گذشته بانکها ۱۹ هزار میلیارد تومان هم از منابع داخلی و هم از محل تسهیلات تکلیفی ماده ۱۶ پرداخت کرده اند.

استاندار تاکیدکرد: بانکها باید در اجرای این بسته اشتغال همراهی داشته باشند و برای اجرای این هدف مقدس یعنی اشتغال که چیزی بالاتر از آن نیست همراه باشند چرا که در کشور و در استان، هدفی بالاتر از اشتغال وجود ندارد.

وی ادامه داد: بانک‌ها و فرمانداران از دیدگاه من یک هدف بیشتر ندارند و آن این است که هدف و تمرکزشان معطوف به ایجاد اشتغال باشد و در آن صورت میتوان در کنار ایجاد اشتغال مسائل اجتماعی و فرهنگی و سایر معضلات را مرتفع کنیم .

مدرس خیابانی بیان داشت: اگر همت مضاعف بکار بگیریم، عملی شدن این بسته اشتغال امیدوار کننده است و اگر گروههای جهادی، سپاه و قرارگاه عملیاتی پشت این موضوع قرار بگیرند انشاالله تا پایان سال ۳۲ هزار نفر، مشغول خواهند شد.

وی اظهار داشت: ملاک ما برای توفیق در ایجاد اشتغال نرخ شهرستانی و مقایسه آن با آمار سازمان برنامه بودجه است و کاستن از نرخ سازمان برنامه و بودجه در حوزه بیکاری بیانگر موفقیت در اجرای این طرح است.

استاندار تصریح کرد:این بسته اشتغال از جنس اشتغال خرد،خانگی و روستایی و زودبازده است.

وی افزود: در کنار این بسته اشتغال که از جنس زودبازده است، پروژه های معادن بزرگ ازجمله معدن مس جان جای، معدن سیاسترگی و پروژه فولاد جزو پروژه های بلند مدت و پیشران هستند که به محض راه اندازی، تعداد زیادی در این پروژه ها نیز مشغول به کار خواهند شد.

استاندار سیستان و بلوچستان در خصوص طرح رزاق به خبرنگاران اظهار داشت: همسایه های شرقی ما افغانستان و پاکستان نیازمند سوخت هستند و اگر نتوانیم تجارت رسمی و سازمان یافته سوخت ایجاد کنیم، طبیعی است که قاچاق سوخت و نگرانی‌های مربوط به آن اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: ما بارها به وزارت نفت پیشنهاد داده ایم که طرح اجرایی دست یافتنی داریم و بارها در منطقه جنوب امتحان کرده ایم و از وزارت نفت خواسته ایم با قیمت تعادلی سوخت را در اختیار مرزنشینان قرار دهند تا همه مرزنشینان از آن منتفع شوند.

مدرس خیابانی گفت:ما از وزارت نفت درخواست داریم به عنوان متولی،سوخت را در اختیار مجموعه دست‌اندرکاران بگذارد و کارت شناسایی برای مرزنشینان واقعی توسط سپاه صادر شود و از مزیت مرز اینگونه استفاده شود.

تعداد بازدید : ۱,۳۲۲
(شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱) ۲۲:۲۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید