پنج شنبه / ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ / ۲۳:۵۷
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۱۳۲۶
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

شهرستان خاش به یک کارگاه سازندگی تبدیل شده است

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: شهرستان خاش به کمک همه مردم، معتمدین، متنفذین، ائمه جمعه، نمایندگان و مسئولان تبدیل به یک کارگاه سازندگی شده که امیدواریم تا پایان دوره چهار ساله دولت سیزدهم ادامه پیدا کند.

شهرستان خاش به یک کارگاه سازندگی تبدیل شده است
(پنج شنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۱) ۲۳:۵۷

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ حسین مدرس خیابانی در حاشیه بازدید از پروژه های عمرانی خاش اظهارداشت: در مرحله اول تلاشها بر این بود که همه پروژه ها استارت خورده و شروع شود؛ چون تعداد زیادی از پروژه ها به دلیل کمبود منابع و به دلیل بعضی از مشکلات منطقه متوقف شده بود اما اکنون خوشبختانه در مرحله ای هستیم که سرعت روند اجرای پروژه پروژه ها شدت گرفته است.

وی گفت: پروژه گازرسانی به ۹۳ روستای شهرستان خاش که در دهه فجر توسط ریاست محترم جمهور انجام شد؛ در حال حاضر گازرسانی و خط لوله ۶۳ روستا از ۹۳ روستا به اتمام رسیده و ضمن اینکه با تلاش فرماندار و نماینده مردم خاش یک متمم نیز به این قرارداد اضافه شد که بر اساس این متمم از تعداد ۹۳ به ۱۲۰ روستا گازرسانی افزایش یافته لذا امیدواریم با روند پیش روی این پروژه تا هفته دولت و نیمه اول سال تمامی این روستاها گازرسانی شوند.

استاندار سیستان و بلوچستان در خصوص گازرسانی به شهرستان خاش نیز تصریح کرد: با پیگیری همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط شاهد گازدار شدن خود شهرستان خاش و به ویژه کارخانه سیمان خواهیم بود که بر این اساس علاوه بر بخش خانگی در فعالیت های اقتصادی، گلخانه‌ای و مرغداری ها نیز رونق ایجاد خواهد شد و تبعات مربوط به بخش قاچاق سوخت نیز کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: یکی دیگر از پروژه های مورد اجرا در شهرستان خاش پروژه انتقال آب شرب از کارواندر به خاش است؛ که در دهه فجر کلنگ زنی و تاکنون ۱۰ کیلومتر لوله گذاری شده و عملیات آماده سازی ۱۰ کیلومتر دیگر نیز در حال کانال کشی و آماده سازی است.

وی تصریح کرد: این خط لوله ۵۷ کیلومتر است که تا آخر سال آب شرب از کارواندر را به سمت خاش انتقال می‌ دهد.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در خصوص پروژه راه آهن نیز با توجه به مزیت های مرزی، ساحلی و وسعت زیاد سطح استان این پروژه می تواند تجارت شرق به غرب و جنوب به شما را متصل کند و در حال حاضر خط آهن زاهدان به خاش کامل و ایستگاه های بین راهی نیز تکمیل و ایستگاه انتهایی به مقصد خاش تا یک ماه دیگر راه اندازی خواهد شد و با پیگیری های فرماندار و نماینده شهرستان خاش برای تامین منابع مالی این پروژه از منابع گوناگون از جمله تبصره ۵۶ قانون بودجه و سایر منابع انجام شده که با رفع موانع در اختصاص منابع مالی انشالله تا آخر تیرماه بتوانیم شاهد شنیدن سوت قطار در ایستگاه خاش باشیم.

وی افزود: با اجرای پروژه های گوناگون اقتصادی در شهرستان خاش از جمله راه آهن، خط انتقال آب، انتقال گاز، تعداد زیادی از جوانان بیکار در این منطقه مشغول به کارند و می‌توان گفت: که حدود ۸۰۰ نفر از هم استانی ها در شهرستان خاش در این پروژه ها مشغولند و پیمانکاران از نیروهای ساده نیروهای مجرب ساختند و با مهارت آموزی و طی دوره های آموزشی از نیروهای متخصص ای بار آمده اند.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از پروژه هایی که مورد بازدید قرار گرفت، کارخانه شهد شفا بود که این کارخانه محصولات فرآوری شده و بسته بندی خرما، شیره خرما و قهوه خرما تولید و به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می کند و در آینده نیز از طریق پلتفرم بومی استان مشابه پلتفرم دیجیکالا محصولات خود را در داخل استان نیز عرضه خواهند کرد.

لازم به ذکر است پلتفرم بومی استان تحت عنوان ‏sb باعث رونق تولیدات استان و اشتغال زایی جوانان این استان نیز خواهد شد.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: یکی دیگر از بازدیدهای انجام شده بازدید از واحد مرغداری بود که با کمک جهاد کشاورزی، آب منطقه ای، تامین زمین و تامین آب واحد تولیدی انجان شده و در حال اجراست.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۳۸ پروژه در حوزه مرغداری ها در دست اجراست که تاکنون ۱۲ واحد از این مرغداری‌ها تا هفته دولت و مابقی تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدرس خیابانی تاکید کرد: آنچه که مهم است این است که زنجیره تولید مرغ باید در استان شکل بگیرد چرا که تعداد زیادی مرغداری در استان داریم ولی مشکلاتی از قبیل تامین جوجه یک روزه و تامین نهاد و یا نبود تعداد کافی کشتارگاه مواجه هستیم که مقرر شد با همکاری سازمان صمت برای تامین نیاز مرغداری های استان و با ایجاد واحد تولیدی جوجه یک روزه در استان نیاز مرغداری ها را تامین کنیم.

وی گفت: در این سفر از محل کارخانه تولید جوجه یک روزه نیز بازدید انجام شد که مقرر شد تامین تجهیزات این کارخانه از مبادی ذیربط تامین شود.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: در کنار این همزمان باید کشتارها نیز راه اندازی کرده تا زنجیره تولید مرغ در استان تکمیل شود.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: پروژه های راه چه در حوزه ریلی و جاده‌ای و چه هوایی و دریایی اولویت اول استان است و در حال حاضر ۶۳ کیلومتر راه را تا پایان سال ۱۴۰۰ اجرا شده است و تا پایان تیرماه نیز ۵۰ کیلومتر دیگر به صورت دوبانده تحویل خواهد شد.

وی افزود: قطعه ۵ بزرگرراه زاهدان _ خاش نیز احتمالاً تا ماه آینده مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

مدرس خیابانی ادامه داد: اولویت اول در حوزه راهسازی محور زاهدان به خاش است چرا که اکثر تلفات در این محور است و همه تلاش بر این است که محور زاهدان _ خاش دو بانده شود.

وی افزود: اجرای محور مرزی روتک نیز مهم است چرا که به توسعه تجارت با پاکستان نیز کمک می کند.

وی افزود: به تناسب اجرای بازارچه های مرزی پیشین،ریمدان، کوهک سراوان، میرجاوه راه مورد نیاز نیز باید اجرا شود که در غیر این صورت توسعه تجارت انجام نخواهد شد.

تعداد بازدید : ۱,۵۵۷
(پنج شنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۱) ۲۳:۵۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید