جمعه / ۱۰ دی ۱۴۰۰ / ۲۰:۵۱
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۰۷۹۳
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

خرید تضمینی برق تولیدی در استان ۱۰ درصد بالاتر از سایر استان هاست

استاندار گفت: خرید تضمینی برق تولیدی نیروگاههای تجدیدپذیر در استان ۱۰ درصد بالاتر از سایر استانهاست که این جذابیت خوبی برای سرمایه گذاری در این استان است.

خرید تضمینی برق تولیدی در استان ۱۰ درصد بالاتر از سایر استان هاست
(جمعه ۱۰ دی ۱۴۰۰) ۲۰:۵۱

به گزارش روابط‌عمومی استانداری؛ جلسه امضای تفاهم‌نامه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و بررسی تسهیل امر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر استان صبح امروز “جمعه” به ریاست حسین مدرس خیابانی “استاندار” و با حضور محمود کمانی معاون وزیر نیرو و رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق(ساتبا) در استانداری برگزار شد.

طی این نشست تفاهم‌نامه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در استان سیستان و بلوچستان با حضور استاندار و معاون وزیر نیرو و رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق(ساتبا) امضا شد.

مدرس خیابانی در حاشیه این جلسه اظهار داشت: یکی از مزیت ها و قابلیت های استان به دلیل اینکه در اطلس تابش خورشید و تونل باد قرار دارد اجرا و احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر خورشیدی و نیروگاه های بادی است که پتانسیل بسیار بالایی در این زمینه در استان وجود دارد.

وی تصریح کرد: در تفاهم نامه منعقد شده ۱۰ هزار مگاوات برق از طریق نیروگاه های خورشیدی و بادی در استان تولید می شود.

استاندار افزود: در استان سیستان و بلوچستان چند اولویت برای سرمایه گذاران وجود دارد که از جمله آن خرید تضمینی برق تولیدی ۱۰ درصد بالاتر در مقایسه با سایر استان ها ست که این موضوع در جلسه امروز در قالب تفاهم‌نامه با معاون وزیر نیرو منعقد شد.

وی افزود: جذابیت دوم برای سرمایه‌گذاران این است که به دلیل قابلیت صادراتی استان و همجواری با پاکستان و افغانستان این موضوع در تفاهم‌نامه منعقد شد که سرمایه‌گذاران در این حوزه به غیر از دوره پیک و فصل پرمصرف سال برق تولیدی را صادر کنند و این قابلیت صادرات نیز مشوق خوبی برای سرمایه گذاران در این زمینه است.

مدرس خیابانی افزود: یکی دیگر از تصمیمات اتخاذ شده در جلسه امروز، احداث پنل خورشیدی در مناطق روستایی و در مناطقی که خانوارها شغل و درآمدی ندارند و تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند، می باشد.

وی ادامه داد: پنج هزار خانوار با اجرای این طرح حمایت می شوند.

این مقام افزود: با اجرای یک پنل خورشیدی بر روی بام یک خانه یک خانوار روستایی که به دلیل خشکسالی کشاورزی و دامپروری آنها آسیب دیده و این خانواده ها مستمری بگیر شده‌اند، درآمد ثابتی حدود یک تا یک و نیم میلیون تومان ایجاد می شود.

وی تصریح کرد:اعتبارات مورد نیاز برای اجرای پروژه احداث پنل از طریق اعتباراتی که UNDP در زمینه احیای تالاب هامون گذاشته شده و همچنین تسهیلات ارزان قیمت ۴ درصد اجرا خواهد شد.

استاندار بیان کرد: مقرر شده در سال اول و قبل از پیک ۱۴۰۱ حداقل ۲۰۰ مگاوات انرژی تجدیدپذیر خورشیدی در استان تولید شود که البته تعهد وزارت نیرو در این زمینه تولید۵۰۰ مگاوات برق از طریق نیروگاه خورشیدی تا سال ۱۴۰۱ است.

وی عنوان داشت :یکی از اقدامات مثبتی که سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در این زمینه انجام داده است این است که تمام مناطقی که قابلیت احداث نیروگاه خورشیدی و بادی دارند مشخص و آماده سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی و کارخانه‌های تولید برق شده است.

استاندار خاطر نشان کرد: ما به شدت نگران قطعی برق در تابستان ۱۴۰۱ هستیم چرا که تولید برق نیروگاه های برق آبی ما به دلیل خشکسالی ها کم شده و برق مصرفی هم به دلیل افزایش تعداد مشترکین خانوار اضافه شده که اگر بتوانیم از این قابلیت های نیروگاه‌های تجدیدپذیر در استان سیستان و بلوچستان استفاده کنیم با قطعی کمتری در تابستان روبه رو خواهیم شد.

کمانی معاون وزیر نیرو در این جلسه به خرید برق تولیدی نیروگاه‌های تجدید پذیر بالاتر از نرخ کشوری اشاره نمود که میتواند نقطه آغازی برای حمایت از سرمایه‌گذاران در این حوزه باشد.

پرنده مطلق مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای نیز با بیان اینکه حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر به رشد استان در همه بخش‌ها کمک خواهد کرد، مشارکت همه مسئولین و دستگاه‌های اجرایی استان جهت ایجاد انگیزه در سرمایه‌گذاران را خواستار شد.

تعداد بازدید : ۵۲۱
(جمعه ۱۰ دی ۱۴۰۰) ۲۰:۵۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید