بازدید استاندار و رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران سیستان و بلوچستان از مرکز مدیریت بحران استان

بازدید استاندار و رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران سیستان و بلوچستان از مرکز مدیریت بحران استان

دیدار استاندار دوشنبه 26 فروردین 98 - استاندار سیستان و بلوچستان و رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان با حضور در مرکز مدیریت و کنترل بحران ستاد مرکزی مدیریت بحران استان به خبرنگاران گفت :

 
 ✅  از تعداد ۷۲۱ منبع آبی استان بیش از ۵۵۵ منبع خشک شده بود و میانگین آبرسانی سیار را از ۵۰ کیلومتر به ۱۰۰ کیلومتر رسانده بود و ۱۵۰۰ روستا در استان نیز به صورت سیار آبرسانی می‌شد که امیدواریم بارندگی‌های اخیر بخشی از مشکلات آب شرب مردم را مرتفع نماید و باعث ارائه خدمات مطلوب تر در حوزه آب رسانی به مردم گردد.
✅ سرسبز شدن دشت های هامون و دشتیاری باعث رونق دامداری و افزایش دام سبک و سنگین در این مراتع و مرتفع نمودن بخش عظیمی از نیاز پروتئین کشور خواهد شد.
✅ میانگین بارندگی ها نشان می دهد که نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد افزایش بارندگی در استان داشته ایم.
✅ به زیرساخت ها و شبکه های برق , آبرسانی , مخابرات خساراتی وارد شده و ۱۲ محور مواصلاتی نیز مسدود شده است که بخشی از مسدودیت ها به علت تخریب جاده‌ها و بخشی نیز مربوط به حجم آب می باشد.
✅ کلیه تیم‌های امدادرسانی, راهداری و دستگاه های عضو شورای مدیریت بحران در استان با به کار گرفتن تمامی تجهیزات در آماده باش کامل هستند.
✅  برخی از روستاهای در معرض خطر تخلیه و مردم در مساجد و چادر ها اسکان موقت داده شده اند.
 ✅  اولویت اول ما حفظ جان مردم و دوم جلوگیری از خسارات حداکثری و در مرحله سوم جبران خسارات وارده به مردم خواهد بود.
✅  بر اثر آبگرفتگی معابر در سطح شهر و روستا مشکلاتی برای مردم ایجاد شده که در تلاش هستیم این مشکلات به حداقل برسد.
✅ تعطیلی مدارس برخی از نقاط استان به جهت قدیمی بودن مدارس و احتمال ریزش, نه صرفاً بارندگی و سیل بوده است.
✅ بارندگی ها در کشور همسایه قطعا موجب بروز و افزایش سیلاب خواهد شد از شهروندان و عموم مردم می‌خواهیم هشدارها را جدی بگیرند.
✅ آبگیری هامون ها در منطقه سیستان و جازموریان باعث کم شدن ریزگردها خواهد شد ولی از آنجایی که کمتر از ۲۵ درصد هامون آبگیری شده است حتما ریزگرد خواهیم داشت و امیدواریم از اعتبارات که در کشور جهت ریزگردها پیش‌بینی شده است بتوانیم بهره ببریم.
✅ آبگیری تالاب ها باعث جان گرفتن نیزارها و علوفه می شود و باعث رونق پرورش ماهی و صید و صیادی خواهد شد و از آن جایی که در قدیم عمده مردم به صید ماهی مشغول بودند امیدواریم این بارندگی‌ها وضعیت معیشت مردم را متحول کنند و باعث رونق کشت و کار بهاره نیز گردد و وجود مراتع سرسبز نیز بتواند دام مولد منطقه سیستان و دشتیاری را جان دوباره ببخشد.
 
۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ۱۹:۱۷