مقابله با شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان و کوچ پرندگان مهاجر آلوده به سیستان و بلوچستان

مقابله با شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان و کوچ پرندگان مهاجر آلوده به سیستان و بلوچستان

همزمان  با فصل سرما و شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان و کوچ پرندگان مهاجر آلوده و احتمال شیوع بین پرندگان اهلی و طیور ضرورت آمادگی برای مقابله با کانون های احتمالی بیش از پیش احساس می شود.

 

ارجمندی

عباسعلی ارجمندی مدیرکل مدیریت بحران گفت : همه ساله با فرا رسیدن سرما و مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی به زیستگاهها و تالاب های استان ، موضوع شیوع بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کانون های تجمع پرندگان و مرغداری ها به عنوان مسئله جدی قرار میگیرد بصورت ویژه در سالجاری با عنایت به شیوع بیماری کرونا و شرایط ویژه بعضی از مناطق شهری و روستایی استان که زنده فروشی و توزیع دام بطور گسترده انجام می پذیرد اقدامات پیشگیرانه باید مورد توجه خاص قرار گیرد زیرا علاوه بر وارد آوردن خسارات زیاد به مرغداری ها و دامداریها مخاطره وقوع همه گیری در انسان را نیز به همراه دارد.

 ارجمندی گفت : در راستای پیشگیری از شیوع بیماری  اداره کل مدیریت بحران استان دستگاههای مسِؤل را ملزم به رصد و پایش مستمر زیستگاه های پرندگان مهاجر در بازدیدهای مشترک ادارات دامپزشکی و حفاظت محیط زیست در سطح شهرستان ها و برگزاری ستاد کنترل و پیشگیری از بیماری آنفولوانزای فوق حاد پرندگان درسطح شهرستان ها و اتخاذ تمهیدات لازم توسط دستگاههای ذیربط جهت جلوگیری از ورود و خروج مرغ زنده و دستور توقیف خودروهای متخلف را داده است .

وی افزود : انجام اقدامات کنترلی و امنیت زیستی در واحدهای پرورش طیور استان و الزام مسئولین بهداشتی و دامپزشکان دارای پروانه اشتغال به رعایت اصول بهداشتی و اعلام وقوع تلفات غیرعادی به ادارات دامپزشکی مرتبط و الزام دهیاران و شوراهای اسلامی روستا به گزارش فوری وقوع تلفات غیرعادی در طیور بومی به ادارات دامپزشکی شهرستان دردستور کار قرار گرفته است .

ارجمندی گفت : مقرر گردید دوره آموزشی ترویجی آشنایی با بیماری برای مرغداران و روستائیان  ، توسط ادارات دامپزشکی سطح استان و مراقبت و پایش فعال بیماری در واحدهای پرورش طیور تخم گذار استان انجام گردد. همچنین ادارات دامپزشکی سطح استان ملزم به نمونه برداری فوری در صورت بروز تلفات غیرعادی در پرندگان اهلی و وحشی و یا در مرغداری های سطح استان و ارسال نمونه به آزمایشگاه مرکزی دامپزشکی جهت شناسایی احتمالی سویه های آنفلوانزا گردیدند.

۱۰ دی ۱۳۹۹ ۱۰:۰۲